Zadbane, śnieżnobiałe firanki stanowią bez wątpienia urokliwą ozdobę każdego wnętrza. Jednak aby firanki nienagannie się prezentowały i zachowały śnieżną biel przez długie lata, należy systematycznie o nie dbać. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które znacznie ułatwiają to zadanie.

Bez wątpienia największy wpływ na wygląd firan ma odpowiednie pranie. Firanki przez długi czas zbierają kurz oraz wszelkie zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, oprócz tego są narażone na nieestetyczne żółknięcie. Aby przywrócić śnieżnobiały odcień firanek, warto przed praniem namoczyć je na kwadrans w roztworze sody oczyszczonej. Do samego prania należy bezwzględnie używać wyłącznie wysokiej jakości proszków do prania białych tkanin. Jeżeli nasze firanki posiadają trudne do usunięcia tłuste zabrudzenia, wystarczy dodać do proszku do prania odrobinę płynu do naczyń, aby bez wysiłku pozbyć się tłustych plam. Z kolei ocet dodany do płynu do płukania nada firankom sztywność i widocznie zminimalizuje zagniecenia.

Pamiętajmy również o tym, że firanki powinny być zawsze prane w programach przeznaczonych do prania delikatnych tkanin i zazwyczaj w temperaturze nie wyższej niż 30-40 stopni Celsjusza. Większość obecnie dostępnych na rynku pralek posiada specjalistyczne programy do prania firanek. Jeśli zaś chodzi o prasowanie firanek, to fenomenalne efekty uzyskać można prasując je już po powieszeniu przy pomocy innowacyjnych prasowaczy parowych.